O RASIE

Jeśli decydujesz się na kupno Owczarka Australijskiego typ Amerykański pamiętaj, że twoja decyzja musi  być przemyślana gdyż cechy tej rasy są dość charakterystyczne i ujawniają się prawie w każdym egzemplarzu. Stąd jeśli w opisach rasy (w internecie jest ich wiele) godzisz się na wymienione cechy to będziesz w 100 % zadowolony/a z przyjaźni tego czworonoga. Owczarek Australijski to pies prawie idealny i dlatego, że prawie w poście tym wymienię kilka cech, które dla niektórych przyszłych właścicieli mogą być uważane za wady. 

Zależy mi aby potomstwo mojej suczki trafiło do zorientowanych w temacie ludzi, chcę aby młode podobnie jak Bora były szczęśliwe i dawały radość innym. 
UWAGA Poniższe cechy są wynikiem moich obserwacji:

  • Owczarek  Australijski jest przede wszystkim psem pasterskim. Instynkt zaganiania powoduje, że podczas spaceru piesek potrafi ocierać się o nogę właściciela lekko spychając prowadzącego z toru. Bywa, że jako urodzony zaganiacz podczas zabaw i podbiegów potrafi bezboleśnie uszczypać co można błędnie interpretować jako gryzienie. Są to bardzo silne psy i chętnie bawią się nawet z najmłodszymi dziećmi, a to znowu może wywołać niekontrolowaną wywrotkę i wylizanie buzi tych drugich.  
  • Owczarek Australijski ma wyraźne cechy psa stróżującego, wie do czego służy szczekanie - nic mu nie umknie.  Choć  nigdy nie powinien ugryźć człowieka bywa, że stwarza takie wrażenie wobec obcych mu ludzi,  zwłaszcza tych, którzy wtargnęli na posesje. Oszczekuje do czasu przybycia właściciela i odwołania  takiego zachowania. 
  • Bardzo lubi kontakt z innymi pieskami, nigdy nie prowokuje do bójki. Jednak gdy trafi na niezrównoważonego osobnika, dorosły owczarek potrafi się bronić. Broni również innych członków stada ( właściciela bądź dzieci ) w przypadku gdy inny pies swym zachowaniem spowoduje np. płacz dziecka lub jakiś nietypowy pisk bądź krzyk 
  • Owczarek Australijski powinien być zdominowany przez właściciela psa, jasne reguły odstresują pieska w ciągły poczuciu odpowiedzialności za stado. Piesek wybierze sobie jednego domownika, któremu będzie podporządkowany, resztę stada będzie cierpliwie tolerował. 
  • Znudzony owczarek australijski to brojny owczarek australijski, nie przeceniaj inteligencji tego psa, choć pieski te bardzo łatwo bez pomocy z zewnątrz się szkolą to brak zajęcia spowoduje, że piesek sobie sam znajdzie zabawę, niekoniecznie tą, którą byśmy chcieli. Ta cecha powoduje, że w konsekwencji możemy spodziewać się mniejszych bądź większych strat finansowych w domu.  
  • Futrzak z niego nie miłosierny, jeśli planujesz trzymać psa w mieszkaniu bądź w domu musisz się liczyć z dużą ilością futra.


1 komentarz: